Write a comment

 

ירידה בחשק ובתפקוד המיני, מצבי רוח משתנים, חוסר אנרגיה. נשמע מוכר?. גם גברים חווים סימפטומים שמזכירים את גיל המעבר הנשי, רק שבמקרה של גברים לא כולם מסכימים שגיל כזה בכלל קיים.

גיל המעבר הגברי- שאלה של סמנטיקה, או קצת יותר מזה?

משבר קטן וזה עובר?

מומחים לא ממש אוהבים את המושג גיל המעבר הגברי. הוא יותר מדי מזכיר להם את המושג גיל המעבר הנשי, כשלמעשה הם טוענים שההבדלים בין המינים (גם במקרה הזה) משמעותיים מדי בשביל להכניס את כולם לאותה קטגוריה.

אצל נשים, תחילת גיל המעבר מסמנת את סוף גיל הפוריות. במהלך תקופה זו, הייצור של הורמוני המין הנשיים, אסטרוגן ופרוגסטרון, שמיוצרים בשחלות, צונח בקצב יחסית מהיר. מה שאי אפשר להגיד על הסימפטומים, שמגיעים בתשלומים ועשויים להימשך שנים.

אף אחד לא מפקפק בגיל המעבר הנשי, כולם מכירים את המנגנון שגורם לו. לא זה המקרה עם גיל המעבר הגברי. גיל המעבר הגברי, אם לקרוא לו ככה, לא מסמן את סוף תקופה הפוריות אצל גברים. גברים בריאים יכולים להמשיך לייצר זרע עד גיל מאוחר. בנוסף, בשונה מרמות הפרוגסטרון והאסטרוגן, רמות הטסטוסטרון, הורמון המין הגברי, יורדות בשיעור נמוך יותר ובקצב הדרגתי יותר. לפי ההערכה באחוז עד שניים לשנה החל בגיל 40, עד לירידה של 50% בסביבות גיל 70.

באופן כללי, חלק מהמומחים מעדיפים להתייחס לתקופה הזאת כאל ירידה הדרגתית בהורמוני מין גבריים שמתרחשת עם הגיל. אותם מומחים טוענים שמצב דומה עשוי להתרחש לנוכח מחלות מסוימות, כמו למשל סוכרת, ולא ייחודי לגיל מעבר ספציפי. יחד עם הירידה בטסטוסטרון, גברים עשויים לחוות תסמינים כמו חולשה, עייפות, דיכאון ובעיות בתפקוד וירידה בחשק המיני. הקשר בין התסמינים האלה לירידה בטסטוסטרון עדיין שנוי במחלוקת. חלק מהגברים לא יסבלו מסימפטומים בכלל. חלקם יסבלו רק מחלק מהם, והשאר מכולם. מה שמחזק את ההנחה של אותם מומחים שאצל גברים אין באמת תקופה מוגדרת של גיל מעבר, עם התחלה, אמצע וסוף.

מוגדרת או לא, למרבה הצער כנראה שתקופה כזו כן קיימת. מבחינה פיסית, גברים עשויים לסבול מעלייה במשקל, סיכון גבוה יותר להתפתחות מחלות לב וסרטן, ירידה בחשק ובתפקוד המיני, עצבנות, וחולשה פיסית. מבחינה מנטאלית יכולים להופיע סימפטומים כמו ירידה בריכוז ובזיכרון ודיכאון. השינויים הפיסיים והרגשיים ביחד, עשויים לגרום לירידה בהערכה העצמית ובביטחון העצמי.

חומרת התסמינים עשויה להשתנות בהתחשב בהרגלי אורח החיים, כמו תזונה, מידת הסטרס וגנטיקה. סימפטומים מסוימים עלולים להופיע מוקדם מהאחרים, או בכלל לא ולהשפיע על תהליך ההזדקנות כולו. חלק מהגברים אף יסבלו מגלי חום. סממן מובהק של גיל המעבר הנשי.

גיל המעבר בסינית

אם חיפשתם מילה טובה, הגעתם למקום הנכון. בשביל הסינים 'עד 120 כמו 20' היא לא סתם עוד קלישאה. לפי הרפואה הסינית, כל מחזור חיים נמשך 60 שנים וגברים ונשים שאינם סובלים מבעיות בריאותיות יכולים לחיות בשקט עד 120. גיל המעבר הגברי לפי הרפואה הסינית מוגדרת כסוף מחזור החיים הראשון, בו הגוף הגיע לשיא של צמיחה והתפתחות, ומתחיל להתכונן ל-60 שנים הבאות.

הסינים מאמינים שאפשר להאט חלק מהתסמינים, אולי אפילו להפוך חלק מהם, וללא ספק לשמור על איכות חיים טובה. 

נתחיל בזה שהנטייה שלנו היא לייחס את כל סוגי הבעיות, מעייפות ודיכאון דרך שכחה לתהליך ההזדקנות. לפי הרפואה הסינית, מרבית הבעיות האלה הן לא חלק מתהליך ההזדקנות הטבעי וצריכים לטפל בהן. וכשאומרים לטפל בהן, לא בהכרח מתכוונים לקחת בבוקר תרופות ממשפחת הסטטינים לכולסטרול, בצהריים לפרסור לטיפול ביתר לחץ דם ובערב ויאגרה בשביל התפקוד המיני.

כולן תרופות חיוניות שיכולות להציל חיים, אבל הן לא מטפלות בשורש הבעיה. לפי הרפואה הסינית, מה שכן עושה את זה הם שינויים משמעותיים באורח החיים כמו תזונה בריאה ומסודרת, או פעילות גופנית שמשלבת קצת עלייה בדופק, קצת כוח, מספקת לגוף את התנועה שהוא צריך כדי לא לסבול מנוקשות ומפעילה גם את המוח. אם תשאלו את הסינים, תרגול של טאי צ'י, או צ'י קונג מכסה את כל אלה. אבל זה יכול להיות באותה מידה גם שחייה, או צעידות, או כל מה שעושה לכם טוב.

בנוסף, הרפואה הסינית ממליצה לא להיחשף לשמש (מזרז את תהליכי ההזדקנות), להימנע מעישון (מגביר בצורה משמעותית את הסיכון להתפתחות סרטן הריאות), לצמצם את צריכת האלכוהול (מייבש את העור, מחליש את כלי הדם, מעצבן את הכבד), להימנע מאכילת יתר ומצריכה של מזונות עתירים בקלוריות ושומן, למצוא תחליפים לטיפול תרופתי (כמו למשל דיקור סיני)  ולחייך יותר.

הסינים ממליצים לפתח תחומי עניין חדשים, לבקר במקומות שמעולם לא הייתם בהם, להמשיך לחפש פרויקטים להרים, או אתגרים חדשים שמפעילים את התאים האפורים ומשאירים אותנו מחוברים לאחרים ולעצמנו. או פשוט לא לצאת לפנסיה לעולם. 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.