1 Comment

 

כאילו שאיבוד מסת שריר, צפיפות העצם והחשק המיני לא מספיק גרועים, חוסר בטסטוסטרון יכול לעלות לכם גם בחיים שלכם. מחקרים חדשים מראים שירידה בטסטוסטרון יכולה להגביר את הסיכון להתפתחות סרטן הערמונית, מחלות לב ואפילו תמותה.

טסטוסטרון- מחקר חדש על גן תורשתי שמוריד את רמות הטסטוסטרון, ואיך להחזיר לעצמכם את הסיבולת, האנרגיה והחשק המיני.

אחד משלושים
בין כל התכונות הנפלאות שבטח ירשתם מאבא שלכם, יש סיכוי שהוא גם הוריש לכם גם גן קטן שגורם לירידה ברמות הטסטוסטרון. במחקר חדש שנערך לאחרונה באוניברסיטת סטנפורד (Stanford) חוקרים השוו את הקוד הגנטי של למעלה מ-4,600 גברים. בניתוח הממצאים, הם הצליחו לזהות שני משתנים שיוצרים שינויים הורמונאליים, ובסופו של דבר מובילים לירידה ברמות הטסטוסטרון.

למרות שחוסר בטסטוסטרון נקשר להתפתחות מחלות לב וסרטן, זה לא גרוע כמו שזה נשמע. בעוד שרמות הטסטוסטרון הכללי אצל הגברים היו נמוכות, בפועל הגוף משתמש רק בטסטוסטרון שמסתובב חופשי בדם, שמהווה בערך רק אחוז אחד מסך כל הטסטוסטרון.

99% הנותרים של טסטוסטרון מנוהלים על ידי חלבון שנקרא
SHBG (Sex Hormone Binding Globulin). שני הגנים שהחוקרים זיהו, יצרו פחות SHBG וגרסא חלשה יותר שלו. בפועל, המשמעות של זה היתה יותר טסטוסטרון חופשי. מאחר ולגוף יש את כל הטסטוסטרון החופשי שהוא צריך, הוא מייצר פחות מהטסטוסטרון הכללי.

אלה גם חדשות טובות וגם לא כל כך טובות. גם אם יש לכם מספיק טסטוסטרון חופשי כדי להתניע את החשק המיני ותפקוד מיני תקין, טסטוסטרון כללי נמוך עדיין קשור לסיכון גבוה יותר להתפתחות מחלות לב, הסינדרום המטבולי, סוכרת מסוג 2 ושבץ. להגיד לכם ששני המשתנים הגנטיים האלה אחראים איכשהו לסיכון גבוה יותר להתפתחות כל אותן מחלות? התשובה לשאלה הזאת דורשת מחקר נוסף. 

כדי להיות על הצד הבטוח, את רמות הטסטוסטרון כדאי לבדוק אם שמים לב לירידה בחשק המיני, לבעיות בתפקוד המיני, עייפות, או אם צמח לכם חזה גברי (man boobs). ברוב המקרים, רופאים מסתכלים על רמות הטסטוסטרון הכללי, אבל בגלל שלאחד מכל 30 גברים יש את הגן הזה, אפשר בשקט לבקש לבדוק גם אותו.

הבטן
היקף המותניים לא חבר של טסטוסטרון, בדיוק כמו שהוא לא חבר של מדדים חשובים נוספים. ככל שקו המותניים עולה, רמות הטסטוסטרון יורדות. למעשה, מחקרים מראים שעלייה של 4 נקודות במדד מסת הגוף (BMI) של גבר ממוצע (בערך 14 קילוגרם) יכולה להאיץ את הירידה בטסטוסטרון בעשר שנים. אתם כבר מכירים בעל פה את התזונה הנכונה, שיכולה לשפר את המצב ולהשאיר אתכם עם היד על הדופק. חוץ מתזונה, לא יעזור לחשוף קצת את הקוביות שמסתתרות מאחורי כרס הבירה. ככל שמחזקים את השרירים, כמות הטסטוסטרון שהגוף מייצר עולה.

שומן
ואם כבר בקשר שבין תזונה לטסטוסטרון, להוציא שומן מהתזונה יכול לעזור להישאר רזים, אבל לבטל לחלוטין כל סוגי השומן, יכול לגרום לרמות הטסטוסטרון לצנוח. לפי מחקר שפורסם בכתב העת International Journal of Sport Medicine , בקרב גברים שהתזונה שלהם כללה את אחוז השומן הגבוה ביותר מסך כל התזונה, רמות הטסטוסטרון היו הגבוהות ביותר. כדי לשמור על הטסטוסטרון וגם על הלב, כדאי להקפיד על שומן מהסוג החד בלתי רווי, כמו למשל דגים ואגוזים.

ביי ביי בירה
אין שום סימן לירידה בצריכה. בירה היתה ונשארה משקה פופולארי בקרב גברים. ברמות הטסטוסטרון לעומת זאת דווקא יש ירידה. סיבה אחת היא בגלל שהקלוריות של הבירה מצטברות, ולפני שתשימו לב, יתווספו לכם כמה סנטימטרים להיקף. במחקר שנערך באוניברסיטת אוטרכט (
Utrecht) בהולנד, גברים ששתו כמויות מתונות של אלכוהול מדי יום, במשך שלושה שבועות, הראו ירידה של 7% ברמות הטסטוסטרון. כדי להימנע מירידה בלתי רצויה, מומלץ להגביל את הצריכה ללא יותר משתי כוסות (יין או בירה).

להוריד הילוך
מתח, בין אם הוא פיסי ובין אם הוא מנטאלי, יכול די מהר להראות לרמות הטסטוסטרון את הגבול התחתון מלמטה. המנגנון הוא מאוד פשוט- סטרס גורם לרמות הקורטיזול לעלות, רמות הקורטיזול בתגובה מדכאות את היכולת של הגוף לייצר טסטוסטרון ולהשתמש בו. מה לגבי ספורט? פעילות אירובית יכולה להיות עומס חיובי על הלב, בתנאי שלא מגזימים. פציעות ספורט ועייפות הם סימנים שהאימון שלכם ככל הנראה מוריד את רמות הטסטוסטרון במקום להעלות אותן.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.