Write a comment
חלק מהאנשים מאמינים שהחיים הם שחור או לבן – יש טוב ורע וכל השאר לא רלוונטי. אולם בשנים האחרונות רבים מבינים שבין ה"נכון" ל"לא נכון" יש שטח אפור גדול ויש בו מקום גם לתפיסות שבעבר פקפקו בהן – בייחוד בתחום דינמי ונרחב כמו רפואה

נטורופתיה, עשבונאות, יוגה, מדיטציה, טאי צ'י וטכניקות ריפוי אלטרנטיביות נוספות עדיין נתפסות בעיני חלק מהאנשים כלא אמינות בהשוואה לרפואה הקונבנציונלית. קולות נשמעים ברחבי העולם בגנות שיטות אלו בטענה כי אי אפשר באמת להוכיח את יעילותן ושהעוסקים בהן "מוכרים אשליות" ואף עלולים להעמיד את מטופליהם בסיכון. אולם, בעשורים האחרונים, עם התפתחות המחקר גם בתחום הזה, ניכר כי יותר ויותר טכניקות ריפוי שבעבר זלזלו בהן, דווקא נחשבות יעילות ביותר לטיפול במגוון בעיות בריאותיות – לעיתים אפילו יותר מאלו של הרפואה המערבית.

אז נכון, חלק מהשיטות אכן עשויות להיות לא יעילות, אך יש גם הרבה כאלה שיכולות בהחלט לשפר את חיינו במגוון היבטים. כשבוחרים שיטת טיפול, חשוב לקבל החלטה מפוקחת שאינה מונעת מסטיגמות, תפיסות שגויות ומיתוסים נפוצים. כדי לעשות זאת, בואו ננפץ את המיתוסים שמונעים מכם להחליט בצורה מושכלת על הטיפול הטוב ביותר בעבורכם.

1. "לטכניקות רפואה אלטרנטיביות אין גיבוי מדעי"

במחלקת הבריאות ושירותי האנוש של ארצות הברית הקימו עוד בשנת 1991 את המרכז הלאומי לבריאות משלימה ואינטגרטיבית (NCCIH). תפקיד המרכז הוא לממן ולקדם מחקרים מדעיים על רפואה אלטרנטיבית כדי להעמיק את ההבנה על החיבור בין גוף ונפש ולרתום תובנות אלו לשיפור בריאות הציבור. מאז הקמתו הוביל המוסד אלפי מחקרים בתחום הרפואה האלטרנטיבית ואליו הצטרפו עוד גופים ממשלתיים במקומות רבים בעולם.

כיום טכניקות מהרפואה האלטרנטיבית, לרבות דיקור סיני, נטורופתיה, יוגה, מדיטציה, שיאצו ועוד כבר נחשבות לחלק בלתי נפרד מהשירותים הרפואיים שמציעות קופות החולים בישראל. זאת לאחר שניתן לשיטות אלו ולעוד רבות אחרות גיבוי מחקרי מלא – ממש כמו טכניקות ברפואה הקונבנציונלית.

2. "רפואה אלטרנטיבית טובה רק למי שמאמין בה"

אפקט הפלציבו אכן קיים בהרבה תחומים ברפואה הקונבנציונלית והאלטרנטיבית כאחד. אכן מחקרים מראים שכאשר אדם מאמין שתרופה מסוימת תשפיע עליו לחיוב, היעילות שלה יכולה לגבור, אולם חשוב להבין כי כשמדענים בוחנים את יעילותה של שיטת ריפוי מסוימת, הם מגלים לא פעם כי היא משפיעה על תהליכים פיזיולוגיים ולא רק על ההתמודדות הנפשית עם המחלה.

בסקירה נרחבת שבחנה כמה מחקרים ופורסמה בכתב העת Frontiers in Immunology נמצא כי תרגול יוגה ומדיטציה לא רק עוזר להירגע, אלא גם משפיע על ה-DNA שלנו בצורה שמצמצמת את הנזק שנגרם מלחץ מתמשך. במחקר גדול שפורסם בכתב העת Medical Journal of Australia הוכח כי דיקור סיני מסייע להפחית דלקות במערכת השלד, השרירים, חלל הפה והגרון. ממצאים אלו היו תקפים גם בקרב מי שלא האמין ביעילות תהליכים אלו והם מצרפים לשורה ארוכה של מחקרים דומים שמוכיחים שלא מדובר באפקט פלציבו – אלא בהשפעה ממשית על הביולוגיה של הגוף.

3. "אנחנו מוכרחים לבחור בין רפואה אלטרנטיבית לקונבנציונלית"

לאט ובשקט העולם לומד להבין שהחיים הם לא שחור ולבן ואין דבר כזה אמת אחת ניצחת שנכונה בכל מצב. עם הזמן אנחנו לומדים להיחשף לדעות ולאמונות שונות ולקחת מכל אחת מהן את מה שמתאים לנו. גם במקרה הזה – יש טכניקות ריפוי קונבנציונליות שמצילות חיים ויש כאלה שבחלק מהמקרים עלולות להיות מסוכנות ופחות יעילות מדרכים טבעיות יותר לטיפול באותה הבעיה. מנגד, טכניקות אלטרנטיביות מסוימות יכולות לשפר היבטים שונים בבריאות, בעוד שאחרות יהיו לא יעילות ואפילו מסוכנות.

המפתח הוא לא לשלול באופן גורף תפיסה מסוימת – אלא לדגול בחקר, ייעוץ, פתיחות מחשבתית ונכונות לבחון כמה דרכים לפתור את אותה הבעיה. מי שמתיימר להגיד שאצלו נמצאות כל התשובות – מטעה וכנראה מסכן את כל מי שמוכן להקשיב לו. ככל שנהיה מוכנים להיחשף ליותר דעות – כך יגבר הסיכוי שנמצא את הטיפול האידאלי בעבורנו. זכרו כי המפתח הוא דווקא בשילוב ולא בשלילת כל מה שאינו מוכר לנו.

4. "אם זה טבעי – זה חייב להיות בטוח"

אחרי שהיללנו את הרפואה האלטרנטיבית – כאן המקום גם להזהיר. לא כל דבר שמוכרים לכם בטענה שהוא טבעי אומר בהכרח שהוא בטוח לשימור בכל כמות וללא הגבלה. אחת היכולות החשובות ביותר שעלינו לסגל בחיינו היא שמירה על איזון – ולא להגזים בשום דבר שאנחנו עושים. מיצי פירות לדומה עלולים להגביר את הסיכון לסוכרת, תרד שנחשב ל"מזון על" עלול בריכוזים גבוהים להוביל לאבנים בכליות, אגוזים עלולים לגרום להשמנה ושמן הקוקוס מסוכן לבריאות הלב ממש כמו חמאה כשצורכים הרבה ממנו.

מסוכן לחשוב שרק בגלל שמשהו נחשב לבריא – אפשר לצרוך ממנו עוד ועוד בלי הגבלה. בכל מקרה, בין אם אתם מטופלים בעשבי מרפא, נטורופתיה או דיאטה ייחודית – מומלץ להיוועץ עם מומחה אמין שיגבש ביחד איתכם את המסלול המאוזן והנכון לכם ביותר.

mitot banner3מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.