Write a comment
מספיק רק לקרוא את המילה "סרטן" כדי שיעברו בגוף צמרמורות של פחד וחרדה. למרבה הצער, כיום כידוע אין באמת דרך להתחסן נגד המחלה הנוראית, אך באמצעות כמה שיפורים באורח החיים, ניתן בהחלט להפחית את הסיכון להופעתה

בטח לא נכניס אתכם להלם אם נספר לכם שסיגריות יעלו את הסיכון שלכם לסרטן ושתזונה מאוזנת ופעילות גופנית דווקא יפחיתו אותו משמעותית. עם זאת, אולי תמצאו בכתבה הזאת כמה דרכים להפחתת הסיכון למחלה שדווקא יצליחו להפתיע אתכם.

סרטן זו אולי המחלה המפחידה ביותר בעולם. לכן, אפשר להבין מדוע לא מעט מדענים מנסים למצוא דרכים יצירתיות להפחית את הסיכון להופעתה. אינספור המחקרים שנערכו בתחום הצליחו להעלות לא פעם מסקנות די משונות, מוזרות ולא צפויות, הנה כמה מהבולטות ביותר שבהן שכדאי גם לכם להכיר:

1. תפסיקו למלא דלק עד הסוף

גם לכם קורה שאתם ממלאים מיכל דלק מלא במכונית וכשהמכל מתמלא אתם "מנערים" את הברז כדי "לסחוט"עוד כמה טיפות? בהמלצה מפתיעה של הסוכנות להגנת הסביבה בארצות הברית (EPA) נאמר כי הפעולה הזאת עשויה, באופן משונה למדי, להגביר את הסיכון שלכם לחלות בסרטן.

זאת מכיוון שבמכלי הדלק במכוניות שלנו יש מנגנון סינון לכימיקלים רעילים. המנגנון הזה מונע מכימיקלים מסרטנים לחדור לתוך הרכב, אך כאשר מיכל הדלק מתמלא מעבר לכמות המרבית – המנגנון עלול להשתבש והכימיקלים האלו עלולים לחדור למכונית ובהמשך אל הריאות שלכם. כמובן שהפעולה הזאת לא מסוכנת אם עושים אותה אחת לכמה זמן, אך כשמדובר בהרגל קבוע ומתמשך – זה כבר עלול ליצור בעיה.

2. תימנעו מאוכל שרוף ותצמצמו את הזמן ליד הגריל

כשאתם אוכלים צ'יפס, בשר או אפילו טוסט עם חלקים שחורים ושרופים – אתם מגבירים משמעותית את הסיכון לסרטן. שורה ארוכה של מחקרים מראה כי צריכת מאכלים כאלו מכניסה לגופנו כימיקלים שנקראים פחמימנים ארומטיים רב-טבעתיים (PAHs), אשר נחשבים מסרטנים ומסוכנים. ואם זה לא מספיק, מחקר מ-2018 אף מצא כי מספיק להיות ליד הגריל למשך זמן רב כדי להיחשף לכימיקלים המסוכנים האלו שיחדרו לתוך הגוף דרך העור ודרכי הנשימה.

3. תשתו קפה בכל יום

חוקרים בריטיים מצאו ב-2010 כי אנשים ששותים בממוצע חמש כוסות קפה בכל יום נהנים מסיכון מופחת ב-40 אחוזים לסרטן המוח. כמה מחקרים נוספים מהשנים האחרונות הגיעו למסקנות דומות ומצאו כי קפה מסייע לצמצם את הסיכון לסוגים שונים של סרטן, אם כי חשוב להגיד שכשמגזימים איתו – זה עלול דווקא להגביר את לחץ הדם ולהגביר את רמת הלחץ הנפשי.

למה הקפה כל כך יעיל במניעת סרטן? כי כמו תה, שוקולד מריר ופירות ער, הוא עשיר ברמות גבוהות של נוגדי חמצון, כימיקלים עוצמתיים שמנטרלים את פעילותם של רדיקלים חופשיים בגופנו, כימיקלים מזיקים שמשפיעים על תאי הגוף בצורה שמעלה את הסיכון לגידולים סרטניים.

4. תיזהרו ממשקאות חמים מדי

ב-2018, חוקרים סינים פרסמו מחקר שהצליח להפתיע ולהדהים את העולם. במחקר הם טענו שתה יכול לגרום לסרטן. כן, אותו המשקה שנחשב לבריא ביותר בעולם, עם מגוון יתרונות לגוף ולנפש – יכול דווקא לגרום לכם לחלות.

איך זה יכול להיות?במחקר גילו המדענים שכשאנחנו שותים משקאות רותחים – בטמפרטורה של מעל 65 מעלות צלזיוס, זה מגביר משמעותית את הסיכון לסרטן הוושט – בשיעור של כ-90 אחוזים. לחוקרים אין תשובה מבוססת באשר לסיבה לכך, אך הם משערים כי משקאות רותחים גורמים ליצירת רכיבים חנקניים בתאי הוושט שמגבירים את הסיכון למוטציות שמובילות לסרטן. הדבר תקף לא רק לתה, אלא לכל משקה שאנחנו שותים כשהוא רותח – אך התה הוא המשקה העיקרי שאנשים נוטים לשתות בטמפרטורות כאלו.

5. קומו – עכשיו!

אם אתם מעבירים את רוב היום שלכם בישיבה מול מחשב – ברכותינו, אתם בדיוק כמו רוב האנשים בעולם המודרני. שגרת החיים של רובנו והעבודה מחייבות אותנו לשבת ברוב שעות היום והמחקרים מראים כי הפעולה התמימה הזאת מגבירה משמעותית את הסיכון לסוגים שונים של סרטן, לרבות סרטן הריאות, המעי הגס, השד ועוד.

החדשות הטובות הן שיש בהחלט דרכים לצמצם את הנזק שגורמת הישיבה הממושכת. לדוגמה, מחקר שפורסם בכתב העת היוקרתי The Lancet ב-2016 וסקר שורה של מחקרים קודמים, מצא כי שעה של פעילות גופנית מתונה כמו הליכה, רכיבה על אופניים או שחייה, מצליחה לפצות על יום של ישיבה מול המחשב.


mitot banner3מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.