Write a comment
אומרים שהוא התרופה הכי טובה, תעשיות שלמות נבנו סביבו וכולנו מבינים כמה טוב הוא גורם לנו להרגיש – אבל מה מפעיל את המנגנון של הצחוק ואיך הוא באמת משפיע לנו על הבריאות? הנה כמה תשובות שאולי יפתיעו אתכם

מי מאיתנו לא אוהב לשבת בסוף יום עבודה עם האנשים שהוא הכי אוהב ופשוט לצחוק – באמת ומכל הלב? אתם כנראה לא צריכים מחקר מדעי כדי להבין עד כמה הצחוק תורם לשיפור המצב הנפשי שלכם, אבל האם אתם מבינים למה בדיוק אתם צוחקים וכיצד זה משפיע על מנגנונים נוספים בגוף שלכם? בואו ננתח את הפעולה הכל-כך טבעית ומהנה הזאת ונבין מה יש בה שגורם לנו לרצות עוד ועוד ממנה:

1. חוש ההומור שלכם כנראה גנטי

אוהבים לצחוק מסרטונים מטופשים באינטרנט, אבל החברים שלכם לא מצליחים להבין מה כל כך מושך אתכם בהם? חוקרים מאוניברסיטת נורת'ווסטרן החליטו לבחון אחת ולתמיד למה אנשים שונים צוחקים מסוגים שונים של בדיחות והוכיחו שהתשובה לכך בכלל טמונה, ככל הנראה, בגנים.

החוקרים בחנו יותר מ-300 אנשים וראו כי נבדקים עם גרסה קצרה של הגן 5-HTTLPR נטו לצחוק יותר מסרטים מצוירים מאשר אנשים עם הגרסה הארוכה של גן זה. הסיבה שהגן הספציפי הזה נבחן טמונה בקשר שהוכח במחקרים קודמים בינו לבין הסיכון לדיכאון. החוקרים העריכו כי אנשים עם הגרסה הקצרה של הגן משגשגים בסביבה חיובית, אך סובלים הרבה יותר מאחרים כאשר הם נמצאים בסביבה שלילית, מעין סוג של רגישות יתר – לטוב ולרע.

2. הצחוק הוא באמת התרופה הטובה ביותר

שורה ארוכה של מחקרים היללו את התרומה של הצחוק לבריאות הגוף. מחקר מ-2014 שנערך באוניברסיטת לומה לינדה לדוגמה מצא כי הצחוק משפר את הזיכרון בקרב אנשים מעל גיל 60. מחקר נוסף שנערך בבית הספר לרפואה שבאוניברסיטת מרילנד נמצא כי סרטים מצחיקים משפרים את זרימת הדם ומונעים מחלות לב וכלי דם בקרב צעירים בשנות ה-20 וה-30 לחייהם.

מחקרים נוספים מצאו כי הצחוק חיוני לשיפור מערכת החיסון, לוויסות רמות הסוכר בדם ואפילו לשינה טובה יותר.

3. זו דרך נפלאה לשרוף קלוריות

אם אתם צוחקים ללא הפסקה במשך 10 עד 15 דקות, אתם יכולים לשרוף עד כ-40 קלוריות. כך עולה ממחקר שנערך ב-2006 באוניברסיטת ואנדרבילט שבארצות הברית. החוקרים, שפרסמו את ממצאיהם בכתב העת Nature היוקרתי קבעו כי הסיבה לשריפת הקלוריות המהירה יחסית היא העלייה החדה בקצב הלב ובצריכת החמצן במהלך הרגעים המצחיקים והכל-כך מהנים האלה.

4. המוח פועל אחרת כשצוחקים

למה אנחנו לא יכולים לצחוק בלי לחייך? השאלה הלכאורה פשוטה הזאת העסיקה רבות את חוקרת המוח סופי סקוט מאוניברסיטת קולג' שבלונדון. אז היא הובילה מחקר שבחן את הנושא ומצאה כי כאשר אנחנו מאזינים לצחוק מוקלט, אזור במוח שנקרא קליפת המוח הקדם-מצחית מופעל באופן לא רצוני. החלק הזה במוח אחראי על שרירי הפנים וכן משפיע על חשיבה יצירתית ויכולות ניהוליות. הממצאים האלו מצטרפים לממצאים אחרים שקבעו כי הצחוק מחזק את היכולות החיוניות האלו ומחדד את החושים.

5. הצחוק מחזק את הזוגיות

כל מי שהיה לפחות פעם אחת בחייו בקשר רומנטי יודע כמה מהנים הרגעים שבהם צוחקים ביחד עם האדם הזה שאנחנו כל כך אוהבים. מתברר שההשפעה הזאת חזקה ועמוקה משחשבנו. רוברט לוינסון, פסיכולוג באוניברסיטת קליפורניה הזמין זוגות למעבדה שלו לניסוי מיוחד שבו הם דיברו על מה שמעצבן אותם בבני הזוג, זאת לצד מבחנים פסיכולוגיים שקובעים את מידת הסיפוק, האושר והביטחון שלהם במערכת היחסים.

לוינסון מצא כי זוגות שדיברו על הקשיים שלהם בצחוק ובחיוך הראו נתונים חיוביים וחזקים בהרבה במבחנים האלו. הממצאים שלו מחזקים מחקרים אחרים שקבעו כי זוגות שצוחקים ביחד לעיתים תכופות משפרים את הסיכויים להאריך ימים ביחד.

mitot banner3

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.